Дүйсенбі, 25 Қаңтар 2021

2021 жыл құқық бұзушылықтардың алдын алу және «Жұртқа жақын полиция» қағидатын қамтамасыз ету жылы.  Бұл туралы ҚР Ішкі істер министрі Ішкі істер министрлігінің кеңейтілген алқасында айтты.

2021 жылғы 22 қаңтарда елордада Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, полиция генерал-лейтенанты Е.З.Тұрғымбаевтың басшылығымен министрлік аппараты, ведомстволық оқу орындары, аумақтық полиция департаменттері және қылмыстық-атқару жүйесі қызметтері басшыларының қатысуымен Ішкі істер министрлігі алқасының кеңейтілген отырысы өтті.

Кездесуде «Естуші мемлекет» тұжырымдамасын және «Жұртқа  жақын полиция» қағидатын жүзеге асыруды көздейтін полиция жұмысының сервистік моделіне көшу мәселелері талқыланды.  Сонымен қатар ішкі істер органдарының 2020 жылға арналған жедел-қызметтік қызметінің қорытындылары шығарылып, ішкі істер органының 2021 жылға арналған перспективалық міндеттері айтылды.

Отырыста полиция мен Ұлттық ұланның әскери қызметкерлері елдегі қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз еткенін атап өтті.  Бұған қылмыстың жекелеген түрлерінің азаюы туралы келтірілген статистика, қоғамдық пікірге тәуелсіз мониторинг нәтижелері дәлел.

Жалпы қылмыстың төмендеуімен қатар, интернеттегі алаяқтыққа байланысты қылмыстар көбейгені байқалады.  Бұл, ең алдымен, пандемия кезінде онлайн-қызметтердің кеңеюіне байланысты.  Осыған байланысты министр Киберқылмысқа қарсы күрес орталығының құрылымында әр аймақта Интернеттегі алаяқтықпен күресу тобы мен арнайы тергеу-жедел топтарын құруды тапсырды, олардың құрамына білікті ІТ-мамандар кіруі керек.

Қазіргі таңда киберқылмыс мәселесі Қарағанды ​​қаласында қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде сервистік тәсілді енгізу бойынша пилоттық жобаны іске асыру бойынша жұмыс тобының құрамына кірген Қарағанды ​​академиясында да басымдылық берілетінін ескерте кетуіміз керек.  Жоба аясында «Кибер еріктілік» бағыты белсенді түрде жүзеге асырылуда.

Сонымен қатар құқық қорғау органының басшысы техникалық факультетті Қарағанды ​​Академиясына көшіру туралы шешім қабылдады.  Осыған байланысты ақпараттық технологиялар бөлімі мен жоғары технологиялар саласындағы киберқылмыстар мен құқық бұзушылықтарды тергеп тексеруді ұйымдастыру бөлімін құру және кибер орталығын құру мүмкіндігі туындайды.

Техникалық факультеттің дамуына академияда қазіргі таңдағы бар сандық құралдар мен шешімдер ықпал етеді, мысалы: «Тікелей қабылдау», бұл талапкерлерді жедел және ашық түрде қабылдауға көмектеседі;  Курсанттарға қылмыстық құқық бұзушылықтарды тіркеу және сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу дағдыларын үйрететін СТБТ бағдарламасы;  қашықтан білім беру процесін автоматтандыруға мүмкіндік беретін «Platonus» ақпараттық жүйесі;  сонымен қатар Elma электронды құжат айналым жүйесі ,,Цифрлық Академия» жобасы жүзеге асырылуда, бұл оқыту әдістеріне көзқарасты өзгертуге арналған білім беру экологиялық орта.

Сонымен қатар алқада Ерлан Заменбекұлы: «Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша қылмыстық процестің үш деңгейлі моделі және қылмыстық істерді тергеудің электрондық форматы енгізілді.  Тергеу мен анықтаудың сапасын арттыру, жедел қызметкерлердің, тергеушілердің, анықтаушылардың жұмысындағы заңдылықты қатаң сақтау басты талап болып қала береді, өйткені жәбірленушілердің де, айыпталушылардың да құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуы тікелей осыған байланысты.

Елдегі қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бүкіл жүйесінің тиімділігі көбінесе ведомстволық білім беру сапасына байланысты екенін ескере отырып, Қарағанды ​​академиясы бұл бағытта айтарлықтай жұмыстар атқарды.  Бүгінгі күні Академияның білім беру қызметінде жаңа форматтағы полиция қызметкеріне қажет инновациялық технологиялар, әдіс-тәсілдер белсенді қолданылады.

Сонымен қатар кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау факультеті үшін жаңа оқу бағдарламалары әзірленді, оған медиа сауаттылықты оқыту, қоғаммен тиімді қарым-қатынас әдістері, полиция қызметкерлерінің шешендік сөздері, көпшілікпен жұмыс істеуге психологиялық дайындық (УПИ) байланысты тақырыптар кіреді. ).  Заманауи полицейдің кәсіби дағдыларын, моральдық-адамгершілік және психологиялық негіздерін дамыту үшін арнайы курс енгізілді.

Алқа мәжілісінде Ішкі істер министрі ең заманауи криминалистикалық техниканы, заттай дәлелдемелерді зерттеуге инновациялық тәсілдерді жеке тармақ ретінде енгізу мәселесіне тоқталды.

Академия базасында қазірдің өзінде білім беру сот-медициналық полигоны, ІІО қызметін сот-медициналық қамтамасыз ету проблемаларын зерттейтін орталық жұмыс істейді, сондай-ақ Академия криминалистикалық зерттеудің 4 түрін жүргізуге рұқсат берілген криминалист мамандарын даярлайтын жалғыз оқу орын болып табылады, сондықтан оның негізінде терроризммен, есірткі бизнесімен және киберқылмыспен күресу үшін көпфункционалды сот-медициналық полигонын, сондай-ақ геномдық тіркеу және саусақ іздерінің зертханаларын құру маңызды.

Өткен алқаны қорытындылай келе, Ішкі істер министрі кадрлық саясатты жетілдіру бойынша мақсатты жұмысты жалғастыруды тапсырғанын атап өткен жөн.  Демек, маңызды және сапалы өзгерістер қазақстандық полиция қызметкерінің және Ішкі істер министрлігінің бүкіл жүйесінің жаңа имиджін қалыптастыру, ашық және адамдардың қажеттіліктеріне жедел жауап беруге дайын.