Киберқауіпсіздік және ақпараттық технологиялар кафедрасы

Қазіргі уақытта ақпараттық-телекоммуникациялық технологиялар саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтар санының айтарлықтай өсуі байқалады. Қарағанды академиясының базасында осындай қылмыстық көріністермен күресу үшін Қазақстан Республикасы ІІМ. Б. Бейсенова Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі полиция генерал-полковнигі М. М. Ахметжановтың 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 966 бұйрығымен киберқауіпсіздік және ақпараттық технологиялар кафедрасы құрылды.

Кафедра бастығы заң ғылымдарының кандидаты, полиция майоры, Қазақстан Республикасы ІІМ Қарағанды Академиясының түлегі тағайындалды. Б. Бейсенова және Ресей ІІМ басқару Академиясы-Евгений Петрович Шульгин тағайындалды. Кафедра құрамына ақпараттық-телекоммуникациялық технологиялар саласында айтарлықтай практикалық жұмыс тәжірибесі және жоғары теориялық білімі бар қызметкерлер кірді, атап айтқанда: Тафинцев Павел Анатольевич-кафедраның аға оқытушысы, Сапарғалиев Жандос Нұрбекұлы – кафедра оқытушысы, Рапишев Дулатбахит Әуезбахитұлы – кафедра оқытушысы, Досымбетов Есен Оразбекұлы-кафедра оқытушысы.

Кафедраның қалыптасуының бастапқы кезеңінде оқу сабақтарын ұйымдастыруға және өткізуге үлестерін қосқан келесң қызметкерлерді атап өтуге болады, онын ішінде: Біржанов Бейбіт Қайратұлы, Күлтенова Махаббат Төлегенқызы, Төлеуханов Шерхан Иранұлы және Ахмадиев Асхат Бектұрсынұлы.

Кафедраның қызметі ақпараттық-телекоммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, жасалатын қылмыстарды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу бойынша жедел, тергеу және жедел-криминалистикалық бөлімшелер үшін кадрлар даярлауға бағытталған.

Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы кәсіптік даярлау факультетінде, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау факультетінде «ақпараттық қауіпсіздік саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтарды тергеу және ашу», «халықтың денсаулығы мен адамгершілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтарды тергеу», «Information and communication technologies» пәндері бойынша сабақтар өткізеді.

Кафедраның мақсаты-ақпараттық кеңістіктегі қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашу мен тергеуде терең теориялық дайындығы бар, ақпараттық кеңістіктегі қылмыстарды тергеу және ашу, іс жүргізу құжаттарын жасау, сотқа дейінгі тергеу, анықтау және сот талқылауы мәселелерін реттейтін қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша кәсіби білім мен дағдыларды алған жоғары білікті мамандарды даярлау болып табылады.

Кафедраның негізгі міндеті-ақпараттық кеңістіктегі қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашу және тергеу бойынша оқу, тәрбие және ғылыми-әдістемелік жұмысты жоғары деңгейде ұйымдастыру және жүзеге асыру. Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы кафедра оқытатын пәндер бойынша оқу процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін жеткілікті ғылыми-педагогикалық және практикалық тәжірибеге ие қызметкерлер қызмет атқарады. Кафедра қызметкерлері оқу және тәрбие процестерінің органикалық бірлігіне қол жеткізуге, болашақ мамандардың бойында асыл моральдық-саяси қасиеттерді қалыптастыруға, белсенділік пен жоғары құқықтық мәдениетті дамытуға ұмтылады.

Кафедра базасында Қазақстан Республикасы ІІМ Қарағанды академиясы білім алушыларының ерікті бірлестігі болып табылатын киберволонтерлер тобы жұмыс істейді. Б.Бейсенова Интернет желісінде балалар мен жасөспірімдердің денсаулығы мен жеке басының дамуына зиян келтіретін құқыққа қарсы ақпарат пен ақпараттың таралуына қарсы тұруға бағытталған. Сондай ақ киберволонтерлер тобы киберқылмыстың алдын алу бойынша халықпен үлкен түсіндіру және ағарту жұмыстарын жүргізеді.

Қазіргі жағдайда, мемлекет бүкіл білім беру жүйесін компьютерлендіру компаниясын жүргізген кезде, жаңа техникалық құралдарды қолдана отырып, оқыту әдістемесін әзірлеу қажеттілігі туындайды. Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы мемлекеттік стандартқа, үлгілік бағдарламаларға, уақыт үрдістеріне сәйкес келетін осы бағытта белсенді оқу-әдістемелік жұмыс жүргізеді. Академияның заманауи инновациялық технологиялары мен материалдық базасы оқытылатын пәндерді оқу кезінде сабақтарда Оқытудың техникалық құралдарын пайдалануға мүмкіндік береді.