Мәтінді пернетақтаға қарамай теру

Пернетақтаға қарамай теру әдісі дегеніміз (немесе басқаша – машинкамен басылған) — адам пернетақтаға қарамай, барлық 10 саусақты қолданып мәтінді теру әдісі. Бұндай теру әдісін қолдану барысында көру емес, бұлшықет жадысы дамиды.

Қазіргі пернетақталардағы пернелердің орналасуы стандартталған: QWERTY орналасуы деп аталады. Кристофер Шоулз оны 1868 жылы ойлап тапқан, сондықтан жиі кездесетін әріптер тіркесімдері бар пернелер алыс орналасқан және баспа машинасының тұтқалары бір-біріне жабыспайды. Дәл осындай машинкамен макгуррин жеңіске жеткен.

Мәселен, Қарағанды академиясында кәсіби даярлық факультетінің 3 курсында курсанттарды мәтінді пернетақтаға қарамай теруге оқыту бойынша факультатив түрінде сабақтар өткізіледі. Курсанттар оқуды аяқтағаннан кейін емтихан тапсырады.

Осы курсты меңгергеннен кейін курсанттар келесі дағдыларды игереді:

1. Теру жылдамдығы артады және сіз желіде ақпаратты тезірек таба аласыз. Жаттығуға байланысты сізде минутына 200-ден 400 таңбаны басып шығару мүмкіндігі болады, бұл кез-келген тапсырманың күрделілігін едәуір төмендетеді және уақытты қысқартады.
2. «Он саусақпен» терудің кәсіби дағдыларын игеру кезінде сіз заманауи есептеу техникасын тиімді пайдалана аласыз, қызметтік құжаттарды өңдеу кезінде, оның ішінде ішкі істер органдары қызметкерлерінің практикалық қызметінде уақытты үнемдей аласыз.
3. Сіз пернетақтаға қарамай теру кезінде мәтіндерде қателіктерді аз жібересіз. Пернетақтаға емес, сөздерге назар аудара отырып, нақтылық пен дәлдік артады.
4. Сіз нашар жарықтандырылған бөлмеде де пернетақтаға қарамай теріп, басып шығара аласыз, компьютерде жұмыс істеген кезде шаршамайсыз. Пернетақтадан дисплейге үнемі назар аударудың қажеті жоқ. Бұл көзді қорғайды, мойын мен қалыптың бұлшықет тонусын қолдайды, барлық 10 саусақты қолдану буындарға пайдалы әсер етеді.