Біліктілікті арттыру және кадрларды қайта даярлау курстары

Қазіргі заманғы жоғары оқу орнының басты міндеті халықаралық білім беру кеңістігіне қозғалысты қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау, қазақстандық білім беру сапасын арттыру, сондай-ақ әлемдік стандарттарға сәйкес құқықтық саясат құру болып табылады. Осылайша, кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау факультетінің мақсаты жоғары жалпы мәдениетті, кәсіби құзыреттілікті, азаматтық кемелділікті ұштастыратын жоғары білікті қызметкерлерді даярлау және жеке адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қорғауға дайын болу болып табылады. Тергеу, жедел, криминалистикалық бөліністердің, анықтау органдарының, жергілікті полиция қызметінің және көші-қон қызметінің қызметкерлері біліктілікті арттырудан және қайта даярлаудан өтеді.

Біліктілікті арттыру және кадрларды қайта даярлау факультетінде келесі курстар ұйымдастырылды:

1. Суық қаруды зерттеу әдістемесі (72 сағ.);
2. Дактилоскопиялық зерттеу әдістемесі (72 сағ.);
3. Қазақстан Республикасында заңсыз аң аулаушыларға қарсы күрес жөніндегі шараларды заңнамалық қамтамасыз ету (36 сағ.);
4. Халықпен тиімді қарым-қатынас жасау әдістерін оқыту. Шешендік өнер (36 сағ.);
5. ООТ жүргізу кезінде заттай дәлелдемелерді табу, тіркеу, алу әдістері (36 сағ.).
6. Қазіргі білім: әдістеме, үрдістер, технологиялар (36 сағ.);
7. Қызметкерлердің қызметтік мінез-құлқы: зорлық-зомбылық, қысым көрсету, қудалау, қорқыту және қуғын-сүргін қаупіне жол бермеу (36 сағ.)
8. Тергеу бөліністерінің жұмыстарын ұйымдастыру. Шешендік өнер (36 сағ.).

Тергеу бөліністерінің мамандарын даярлау орталығы:
1. Бастапқы тергеу әрекеттерін жүргізу тактикасы мен әдістемесі (36 сағ.);
2. Лауазымды тұлғалармен жасалған азаптауларды, алаяқтықты қолдану туралы қылмыстық істерді тергеудің тактикасы мен әдістемесі (36 сағ.);
3. ҰҚТ желісі бойынша қылмыстарды тергеу ерекшеліктері (36 сағ.);
4. Құқық қорғау қызметінің іс жүргізу негіздерін жетілдіру мәселелері (36 сағ.);
5. Лаңкестік және экстремистік сипаттағы қылмыстарды тергеу (36 сағ.);
6. ЭЫДҰ-ның 2017-2020 жылдарға арналған Шығыс Еуропа және Орталық Азия елдері үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі Ыстамбұл іс-қимыл жоспары мониторингінің төртінші раундының ұсыныстарына сәйкес қылмыстың кейбір түрлерін тергеу мәселелері (36 сағ.);
7. Кәмелетке толмағандар мен балаларға қатысты істер бойынша қылмыстық сот ісін жүргізудің ерекшеліктері. (36 сағ.);
8. Бастапқы тергеу әрекеттерін жүргізу тактикасы мен әдістемесі (36 сағ.);
9. Ерекше өндіріс нысанындағы қылмыстық істерді тергеу (36 сағ.).

Заңсыз көші-қон және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі мамандарды даярлау орталығы:
1. Заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл (36 сағ.);
2. Кәмелетке толмағандардың саудасына қарсы іс-қимыл, кәмелетке толмағандарды коммерциялық сексуалдық (жыныстық) қанау және оларды заңсыз қызметке тарту мәселелері (36 сағ.);
3. Азаматтығы, көші-қон және босқындармен жұмыс (36 сағ.);
4. Адам саудасына қарсы күрес бойынша өзекті мәселелер (36 сағ.);
5. Заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл (36 сағ.);
6. Кәмелетке толмағандардың саудасына, кәмелетке толмағандарды коммерциялық сексуалдық (жыныстық) пайдалануға және оларды жыныстық қызметке тартуға қарсы іс-қимылдың алдын алу. (36 сағ.);
7. Адам құқықтарын қорғаудың өзекті мәселелері (36 сағ.).

Біліктілікті арттыру және кадрларды қайта даярлау факультетінде ішкі істер органдарында ғылыми дәрежесі, үлкен педагогикалық және практикалық жұмыс өтілі бар Академияның білікті оқытушылары, оның ішінде 2 заң ғылымдарының докторы (Борчашвили И.Ш., Ханов Т.А.), 9 заң ғылымдарының кандидаты (Кенбаев Ж. А., Жакулин А. Б., Балғымбеков Д. У., Хан А. Л., Еленюк А.Г., Манапов К. Б., Уакасов Д. А., Кондратьев И. В.), 1 педагогика ғылымдарының кандидаты (Имажанова Г. С.) сабақ өткізеді.

Сабақтарға Академияның ғылыми-зерттеу институтының қызметкерлері де жұмылдырылады.

Сонымен қатар Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 762 бұйрығына сәйкес 2021 жылға тергеу бөліністері үшін біліктілікті арттыру курстарын өткізу мәселесі қарастырылуда:

1. Экономика министрлігі Қаржылық бақылау комитетінің Экономикалық тергеу қызметі (ҚР ҚМ ҚМК ЭТҚ),
2. Қарулы Күштер әскери полициясы бас басқармасы (ҚР ҚК ӘП),
3. Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Ұлттық қауіпсіздік комитеті (ҚР ҰҚК) мен орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің («Охотзоопром» РМҚК) қызметкерлері.