Заң ғылымдарының докторы, профессор Сәрсенбаев Т.Е. ғылыми мектебі

Заң ғылымдарының докторы, профессор Сәрсенбаев Талғат Есеналиұлының ғылыми мектебі

Ғылыми мектеп – ғылыми қоғамдастықтың бір түрі, ғылыми қызмет кооперациясының ерекше түрі. Ғылымның көптеген бағыттарының дамуы ғылыми, мектептің қызметімен байланысты.

Ғылыми мектеп-бұл ғылыми қызметтің когнитивті және әлеуметтік сипаттамаларын олардың бірлігі мен өзара тәуелділігінде қарастыруға мүмкіндік беретін ғылымның әлеуметтік құбылысы. Ғылыми мектеп ғылыми білімнің сабақтастығын қамтамасыз ететін және оның дамуына оңтайлы жағдай жасайтын ғылымның динамикалық бірлігін құрайды.

Ғылыми мектептер-ғылыми кадрларды даярлаудың өзіндік ұсталары, ғылыми дәстүрлерді сақтау мен көбейтудің міндетті шарттарының бірі. Бұл диссертациялық жұмыстарды дайындауда да көрінеді. Диссертациялық зерттеулер көбінесе жалпы ғылыми бағыт шеңберіндегі көпжылдық ынтымақтастық пен сабақтастықпен байланысты толық қалыптасқан ғылыми мектептерді құрайтын ғылыми топтарда орындалады.

Ғылыми мектеп дегеніміз-зерттеу процесінің тиімділігін және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ететін жұмыстың жалпы бағытымен біріктірілген, көшбасшы тануға жетекшілік ететін әр түрлі жастағы және біліктіліктегі зерттеушілер ұжымының бірлескен ғылыми-педагогикалық қызметінің нысаны. Ғылыми мектеп ғалымдардың тығыз, тұрақты,бейресми қарым-қатынасын, идеялармен алмасуды және алынған нәтижелерді талқылауды ұйымдастыруға арналған.

Қазақстан Республикасы ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясында бірнеше ғылыми мектептер жұмыс істейді. Солардың бірі-Д.ю. ню ғылыми мектебі, профессор Сәрсенбаев Талғат Есеналиұлы.

Научная школа доктора юридических наук, профессора Сарсенбаева Талгата Есеналиевича

Талғат Есеналиұлы Сәрсенбаев-Каспий университетінің Жария құқық ғылыми-зерттеу институтының директоры, КСРО Ішкі Істер Министрлігінің Қарағанды жоғары мектебінің 1987 жылғы түлегі. 2015 жылы Назарбаев Университетінің Жоғары бизнес мектебін бітірген.

Мемлекеттік қызметте айтарлықтай тәжірибесі бар. Еңбек жолын 1988 жылы бастаған. Әр жылдары құқық қорғау органдарында, жоғары оқу орындарында, ҚР Президенті Әкімшілігінде, Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Елшілігінің кеңесшісі, ҚР Парламенті Сенаты аппаратының басшысы, Самұрық-Қазына АҚ түрлі позицияларында қызмет атқарды. ҚР Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының орынбасары, ҚР Парламентіндегі ҚР Үкіметінің өкілі болып жұмыс істеді. Заң ғылымдарының докторы, профессор. Қазақстан Республикасының Құрмет грамотасымен және «Құрмет» орденімен марапатталған.

Айта кету керек, Талғат Есеналиұлы өзінің мансабының едәуір бөлігін Қарағанды академиясында жұмыс істеуге арнады, онда оқытушыдан кафедра бастығына дейін өтті. Қылмыстарды тергеуді ұйымдастыру кафедрасының негізін қалаушылардың бірі және оның бірінші басшысы болып табылады. Кафедраның мақсаты-терең теориялық дайындығы бар, қылмыстарды ашу және тергеу, іс жүргізу құжаттарын жасау, алдын ала тергеу және анықтау мәселелерін реттейтін қолданыстағы заңнаманы қолдану бойынша кәсіби білім мен дағдыларды алған білікті заңгерлерді даярлау.

Кафедраның ашылған күннен бастап әдіснамалық және әдістемелік қамтамасыз етудің, профессорлық-оқытушылық құрамның болмауына байланысты көптеген қиындықтарға жолықты. Кафедра бастығы Т.Е.Сәрсембаев кафедраны басқа кафедралардың қызметкерлері, тергеу практикалық органдарының қызметкерлері есебінен профессорлық-оқытушылық құраммен жасақтады. Кафедра мүшелерінің жоғары ғылыми және практикалық әлеуеті барлық оқытылатын пәндер бойынша оқу процесін тиісті оқу, әдістемелік әдебиеттермен қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.

Академияда жұмыс істегеу барысында Талғат Есеналиұлы қылмыстық сот ісін жүргізу ғылымын дамытуға көп көңіл бөліп, көптеген жас ғалымдардың ғылыми жетекшісі болды.

Академияның ғылыми әлеуетін одан әрі дамыту мақсатында з.ғ. д., профессор Сәрсенбаев Талғат Есеналиұлы ғылыми мектебі құрылды, онда бүгінгі таңда Академияның жас ғалымдары, магистранттары мен докторанттары білім алып, тәжірибе алмасуда. Студенттік ғылымға да көп көңіл бөлінеді. Т.Е.Сәрсембаевтың ғылыми мектебінде академия курсанттары мен тыңдаушылары ғылым әлеміне алғашқы қадамдарын жасайды.